Balijská doprava v spomienkach
Milý čitateľ,
Už chodím po rodnej hrude nejaký ten piatok, od návratu z Bali uplynul už mesiac a pol. Dojmy a spomienky zostávajú. Mám ešte nesplnený sľub, že sa ti pokúsim, milý čitateľ, priblížiť atmosféru balijskej dopravy. Nech sa páči.
Chodci
Na Bali viac než menej neznámy pojem. Všetci jazdia na motorkách, mopedoch či iných dvokolesových motorizovaných tátošoch. Je supermarket vzdialený cca 100 metrov? Na motorke sa odvezieme, hádam nebudeme chodiť pešo.
Ako som spomínala v niektorom z prvých mojich blogov, na peších sa na Bali veľmi nemyslí. Ťažko sa myslí na niekoho, kto skoro nie je, to je fakt. Peších stretnete najsķôr pri nejakej ceremónii, keď veriaci kráčajú do chrámu. Alebo je peší jednoducho turista presúvajúci sa z bodu A do bodu B po svojich.
Špecialitkou sú darcovia orgánov, ktorí sa po ceste prechádzajú akoby sa nechumelilo a často z nenazdajky znenia smer chôdze krížom cez cestu, lebo zbadali známeho. Díky za ABS.
Psi
Psy či psi, všetko jedno, pri jazde po balijských cestách musíte s týmito štvornozcami rátať. Psi sú jednoducho pustení z reťaze, pobehujú kade-tade, popri cestách či z jednej strany na druhú. Obzvlášť pri jazde na motorke treba s takouto možnosťou rátať.
Motorky stojace
Áno, aj motorky stojace môžu byť účastníkmi cestnej premávky. Najmä keď máme úzku cestu, kde sa ledva vyhne osobné auto autobusu, ale majiteľovi motorky to samozrejme neprekáža a zaparkuje svojho tátoša na krajnici. Nevadí mu ani to, že riadidlá zasahujú do cesty a zužujú manévrovací priestor autám. Našťastie, gumená šmuha od ochrany riadidiel išla z ľavého späťáku pekne umyť, stačilo použiť 52% domáce pálené 🙂
Motorky jazdiace
Motorky, to je veľký zážitok na Bali, stačí ich pozorovať. Niekoľko príkladov hádam najlepšie ilustruje všeobecne zaužívaný štýl jazdy „viem,že má vidíš, podľa toho jazdi“.
Máme štandardnú križovatku so semaformi. Je jedno, v akom poradí pred semafor príde mopedista, zásadne sa vždy postaví pred všetkých, prekľučkuje sa stojacimi autami prípadne inými mopedmi. Najskôr som sa čudovala niektorým motocyklistom, že nosia rúšky na ústach, ale už sa nečudujem. Komu by sa chcelo dýchať výpary z áut a iných motoriek na križovatkách, keď sa čaká na zelenú.
Pri presunoch medzi mestami sa mi stalo, že sa mopedisti aj pri menšej zápche predieraju k vytúženému postu pred semaforom, či len tak vpred, po oboch stranách auta, zľava aj zprava. Párkrát ma to zaskočilo, nečakala som to, ale potom som vymyslela fintu fň…k ľavému okraju som si urobila odstup tak, aby sa mi tade žiadny mopedista netisol, a zároveň som neurvala spätné zrkadlo…to by bola pokuta od požičovne veru. Občas to nešlo inak, len sa spoľahnúť na inštinkt, že tá medzera bude ozaj OK.
Inak, na mopedoch jazdia detúrence od malička. Najprv s rodičmi…štvorčlenná rodina sa na moped poľahky zmestí, najmä ak sa držia hesla: načo je papagájovi perie a mne prilba na hlave.
Úplne najlepší sú chlapíci, ktorí majú na motorke naložený náklad v celkovej šírke tri metre. Vodiča spoza tohto nákladného čuda ani nevidieť. Najväčšia lahôdka je, keď sa tento nevidený vodič rozhodne predbiehať ine, pomalšie vozidlo. To je kopec srandy na ceste.
Inou špecialitkou balijských motorkárov je predbiehanie iných áut alebo mopedov presne vo chvíli, keď aj protiidúce vozidlo predbieha vozidlo vo svojom pruhu. Tieto situácie som mala najradšej, zdvíhali mi tlak a adrenalín sa akosi sám napumpoval do žíl. Vzrušujúce Bali za každých okolností 🙂
Iné štvorkolesové približovadlá
Všetci ďalší účastníci zájazdu zvaného balijská doprava sú štandardné osobné autá a neštandardne veľké a objemné nákladiaky.
Stalo sa mi, že som sa hodnú chvíľu vláčila za takýmto plne nalozeným vozítkom, a zrazu toto hovado predo mnou zastalo. No mala som čo robiť, aby som pozicanej toyotke nevylepsila ciferník. Problém je, že sa tieto autá v teple prehrievajú a vodiči častokrát pred aj miernym kopčekom vozidlo odstavci, aby sa chladič trochu spamätal. Proste fyzika v praxi.
Veľmi užitočné pravidlo, ktoré sa mne veľmi páči, je trúbenie pri predbiehaní. Keď sa už rozhodneš, že ideš predbiehať, krátko zatrúb na predbiehaného nech vie, čo sa deje. Takto jazdia ozajstní profesionáli 🙂
Ešte jedna pikoška ohľadom parkovania. Netuším prečo, ale pokiaľ parkujete pri hoteli, security služba vás vždy usmerní, aby ste zaparkovali kapotou napred. Čo za tým je, ja veru netuším.
Aká je balijská doprava
Aká je vlastne balijská doprava? Na prvý pohľad stelesnený chaos. Na druhý pohľad stále chaos, ale so svojimi vnútornými pravidlami a logikou. Dôležité je dívať sa do predu a držať sa pravidla: Viem že ma vidíš a neohozíš ma, lebo aj ťa vidím a robím všetko preto, aby sme obaja boli ok.
Rýchla jazda a zbytočne riskovanie, to nie je to práve balijské, aj keď všetci Balijčania riskantnejší kúsok motorkára skomentujú slovami: „všetci sme boli mladí“.
Nabudúce skúsim moped, raz skúsiť,než stokrát vidieť.
A len taká poznámka na okraj, aby sa nezabudlo…na Bali sa jazdí opačne než u nás, a aj vozítka majú opačne volant…preto si turisti často umývajú stieračmi okná…blinker je na opačnej strane. Určite som mala najčistejšie predné sklo na aute na celom Bali 😉